Evropska unija putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2009) izdvojila je 1.473.500 eura za realizaciju dvogodišnjeg projekta "Reforma finansiranja visokog obrazovanja u BiH". Cilj projekta je da podrži ministarstva i univerzitete u BiH radi poboljšanja sistema finansiranja visokog obrazovanja da bi bili u skladu s trenutnim praksama evropskog visokog obrazovanja. U Sarajevu je u hotelu "Radon Plaza" jučer održana konsultativna konferencija na kojoj je predložen program o kojem će akteri iz različitih oblasti razmisliti i razmotriti ga, a na osnovu kojeg će biti pokrenute i različite aktivnosti. Ovaj projekt nastoji poboljšati visoko obrazovanje u BiH, budući da je finansiranje visokog obrazovanja u BiH ispod evropskog i regionalnog nivoa, a primjetan je mali broj kriterija koji se koriste za finansiranje visokog obrazovanja.
Evropska unija putem Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2009) izdvojila je 1.473.500 eura za realizaciju dvogodišnjeg projekta "Reforma finansiranja visokog obrazovanja u BiH".
Cilj projekta je da podrži ministarstva i univerzitete u BiH radi poboljšanja sistema finansiranja visokog obrazovanja da bi bili u skladu s trenutnim praksama evropskog visokog obrazovanja.
Predložen program
U Sarajevu je u hotelu "Radon Plaza" jučer održana konsultativna konferencija na kojoj je predložen program o kojem će akteri iz različitih oblasti razmisliti i razmotriti ga, a na osnovu kojeg će biti pokrenute i različite aktivnosti.
Kako je kazao voditelj projektnog tima Triver Penrouz (Trevear Penrose), ovaj projekt nastoji poboljšati visoko obrazovanje u BiH, budući da je finansiranje visokog obrazovanja u BiH ispod evropskog i regionalnog nivoa, a primjetan je mali broj kriterija koji se koriste za finansiranje visokog obrazovanja, javlja Fena.
- Stoga je cilj projekta da okupi sve strane da bi razgovarali i došli do najboljih rješenja, ali ne do onih koja bi bila nametnuta, nego onih koja će odgovarati različitim akterima kao što su ministarstva obrazovanja i finansija - naglasio je Penrouz.
Stručnjakinja u projektu na pravnim pitanjima Gordana Osmančević istakla je da novac nije namijenjen finansiranju visokoškolskih ustanova, već podršci obrazovnim vlastima u BiH da bi implementirale reforme u visokom obrazovanju koje se odnose na finanisiranje javnih univerziteta.
Unapređivanje sistema
- BiH je prihvatila sistem Bolonjskog procesa, a da bi se on kvalitetno provodio te da bi se javni univerziteti akreditirali i da bi diplome bile priznate, potrebno je dodatno unaprijediti sistem finansiranja, s obzirom na to da nemamo dovoljno sredstava kako bismo napravili daljnji kvalitetni sistem - dodala je Osmančević.
Dijaniskova zahtijeva bolje rezultate
U ime Delegacije Evropske unije u BiH Natalija Dijaniskova kazala je da se postavlja pitanje je li BiH potrebna takva reforma u situaciji kada se strukture u visokom obrazovanju bore da isplate svoje zaposlenike i podučavaju studente sa zastarjelom opremom.
- S druge strane zahtijevamo bolje rezultate u obrazovanju, jer je BiH na putu da provede Bolonjski proces, koji je zahtjevan, a to nije moguće bez poboljšanja finansiranja visokog obrazovanja - dodala je Dijaniskova.